Program


Perényi Miklós

Perényi Miklós

GRANDIOSO / 2.

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Thursday, February 08 2024 7:30PM

Műsor
J. Suk: Meditáció egy régi cseh himnuszra op.35a
J. Haydn: D-dúr csellóverseny – közreműködik: Perényi Miklós (cselló)
-- szünet –
Varga J.: Mosar II.
J. Suk: Esz-dúr szerenád op.6

Ki volt Dvořák kedvenc tanítványa, később veje, Brahms pártfogoltja és a cseh nemzeti függetlenség zenei nagykövete? A 150 évvel ezelőtt született Josef Suk, a cseh romantikus zene meghatározó szerzője. Ifjúkori szerenádja Dvořák kérésére született, amikor 1892 nyarán a kifejezetten melankolikus alkatú növendékét biztatta, írjon végre valami vidámabbat a sok moll hangnemű darab után. Szerencsére ekkor a mester nyári rezidenciáján töltötte idejét. Itt ismerte meg Dvořák fiatal lányát, aki kellő inspirációt jelentett a tizennyolc éves fiatalembernek. A négytételes szerenád magával ragadó bájával nemcsak Otilie-t nyűgözte le, de a nagy Brahmst is, aki később elősegítette a mű kiadását a Simrock kiadónál. Suk 1914 szeptemberében írta Meditációját, amely Szent Vencelhez, a csehek fő védőszentjéhez fordul segítségért az első világháború kitörése előtt. 

Varga Judit zeneszerző, a bécsi és a budapesti Zeneakadémia professzora, Mosar II. című kompozícióját az Anima Musicae Kamarazenekarnak ajánlotta. „A darabot a mohák inspirálták. Olyan hangzásfelületet akartam létrehozni, amely messziről nézve homogén, de ha elég közel megyünk hozzá, kiderül, hogy ezer kis pici, különböző egyéni kinövésből áll… Hol szép, hol keserédes vagy éppen nagyon is szomorú a zene, és mindvégig olyan ismerős.” 

Az Anima Musicae szólistája az esten a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth- és Príma Primissima díjas csellóművész, Perényi Miklós lesz, aki világszerte nagyrabecsült előadója a zeneirodalom legértékesebb műveinek.

Fotó: Felvégi Andrea

Our offer


A történet a nyomorúságos sorsú, de páratlanul nemes szívű csavargó és egy utcára kitett, árva gyermek találkozásáról szól. A gyermeket, azaz a kölyköt a csavargó saját fiaként neveli fel, ám a két különböző ember közös élete korántsem konfliktusmentes – rengeteg vicces, csacska helyzetet szül.

Ahogy egy kritikusa írta: „Akinek nehéz a szíve, vagy csak melegségre vágyik, nézze meg ezt a darabot. Aki a nagy generáció tagja és képtelen megérteni az unokáját, vagy az ipszilon generációé, és kiborítják a nagyszülei, nézze meg ezt a darabot. Aki egyszerűen szereti a színházat, nézze meg ezt a darabot.”

Suggestions


Háy János Házasságon innen, házasságon túl cí­mű darabja megkapó őszinteséggel, helyenként ellenállhatatlan iróniával tart tükröt elénk. És ha a kép…

„Hegedűs a háztetőn… valahol mind azok vagyunk. Megpróbálunk egy letisztult dallamot kicsalni, miközben egyensúlyozunk, hogy ne szegjük nyakunkat. Nem könnyű!”

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.