
Magnificat 300 – Psalmus 100
Műsor: Kodály: Psalmus Hungaricus / J. S. Bach: Magnificat
Dr. Fazakas Gergely reformációkutató előadásával
more
Műsor: Kodály: Psalmus Hungaricus / J. S. Bach: Magnificat
Dr. Fazakas Gergely reformációkutató előadásával
more
Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Last event date: Tuesday, December 19 2023 7:00PM
Közreműködik:
Sáfár Orsolya, Rendes Ágnes, Janovicz Zsófia, Körmendy Flórián, Endrész Ferenc, Kovácsházi István – ének / Kodály Filharmonikusok / Kodály Kórus (karigazgató: Kocsis-Holper Zoltán)
Lautitia Gyermekkar és Lautitia Ifjúsági Vegyeskar (karigazgató: Nemes József)
Vezényel: Somogyi-Tóth Dániel
Éppen száz esztendeje annak, hogy a Fővárosi Vigadóban megrendezték azt a ma már zenetörténeti jelentőségűnek számító hangversenyt, melynek keretében a Buda, Pest és Óbuda egyesítésének ötvenedik évfordulójára készült új művek bemutatójára került sor. Dohnányi Ünnepi nyitánya és Bartók Táncszvitje társaságában ekkor szólalt meg először Kodály Psalmus Hungaricusa is, ekkor még 55. zsoltár címmel. Vajon mit érezhetett a korabeli – nyilván elsősorban közéleti személyekből álló – hallgatóság, amikor először találkozott ezekkel a remekművekkel? Dohnányi mesterien szerkesztett – a Hiszekegy, a Szózat és a Himnusz dallamát egybeszövő – kompozíciója valószínűleg előadóegyüttesének hatalmas méretei (két szimfonikus- és egy fúvószenekar) miatt szólal meg ritkán. Bartók és Kodály alkotásai viszont röviddel az ősbemutató után megkezdték nemzetközi karrierjüket is. Szinte bizonyos, hogy ha Kodály nem rendelkezik azzal a széleskörű műveltséggel, mely a régi magyar irodalom alapos ismeretét is magába foglalta, akkor ma nem ismernénk Kecskeméti Vég Mihály nevét, illetve azt a tőle származó zsoltár parafrázist, mely a Psalmus irodalmi alapját képezi. Egy évszázaddal a bemutató után bátran kijelenthető, hogy Kodály Zsoltára éppúgy a magyarság hányatott sorsának megrázó, allegórikus megfogalmazása, mint ahogyan Kölcsey Himnusza is az. A mű szerkezetéről szólva: a szerző egy rondó formába helyezi a zenei témákat – ennek alapját egy, a magyar históriás énekekre is emlékeztető 6/8-os zsoltárdallam képezi, amit az énekkar szólaltat meg (Mikoron Dávid…). A tenor szólista szenvedélyes hangon jeleníti meg a bibliai király tépelődéseit, átkait és reménységeit. A vokális szólamok és a szövegek jelentéstartalmát a rendkívül sok színnel, markánsan hangszerelt zenekari anyag oly módon húzza alá, hogy az egyszerre mutat tipikusan magyar jelleget és hordozza a zenei impresszionizmus jegyeit is.
J.S. Bach dicsőítő énekének, a Magnificatnak a szövege Lukács evangéliumából származik, és a katolikus liturgia részét képezi. Kezdő sora nem más, mint Mária válasza unokatestvérének, Erzsébetnek, miután Erzsébet Isten anyjaként köszönti őt. (Magnificat anima mea Dominum, azaz Magasztalja lelkem az Urat). Bach 1723-ban lett a lipcsei evangélikus Tamás-templom karnagya, ahol az istentisztelet német nyelven folyt, de a fontosabb ünnepeken gyakran alkalmaztak latin liturgikus szövegeket is. A tizenkét tételes mű a karácsonyi ünnepekre készült, eredetileg Esz-dúrban. A zeneszerző 1730 körül átdolgozta, és a fényesebb D-dúr hangnembe transzponálta a zenei anyagot, illetve elhagyta a korábban beiktatott karácsonyi énekeket is. Bach az akkoriban lehetséges leggazdagabb zenekari összetételt használta: trombitákat és üstdobokat, fuvolákat, oboákat, fagottokat, vonósokat és orgonát. Az ötszólamú vegyeskar mellett öt énekes szólistát alkalmazott. Több áriában obligát hangszeres szólókat (oboa d’amore, fuvolák) is hallhatunk. Bach a Magnificat szövegét rövid tételekre tagolta, hogy a bennük foglalt tartalmakat a zene eszközeivel minél színesebben jeleníthesse meg.
– baljos –
This summer at the Capital Circus of Budapest, we invite you on an exhilarating journey through time! Close your eyes, take a leap, and travel back 100 years to the fantastic 1920s — an unforgettable decade bursting with energy and style. Who wouldn’t want to step out of a sleek sports car, don a chic floppy hat, and dance to the irresistible rhythms of swing, jazz, or the Charleston?
Egyszerre politikai dráma, krimi és szerelmi história, amely a 15. század közepének izgalmas történelmi eseményeit eleveníti meg, bemutatva a Hunyadi család felemelkedését.
A világ egyik leghíresebb Grimm-meséjéből készült táncjáték a budapesti ősbemutató óta nemcsak itthon, hanem külföldön is hatalmas népszerűségre tett szert, az elmúlt 20 évben három kontinenst meghódítva bejárta a világot.
12 feledhetetlen este két nyáron át, 48 ezer önfeledten kacagó néző – és még koránt sincs vége! Minden idők egyik…
Marius Petipa – Albert Mirzoyan / Ludwig Minkus LA BAYADÈRE Classical ballet in three acts
ARANY IDŐK 30. JUBILEUMI DUNA KARNEVÁL GÁLA (esőnap nincs!)
item(s) in basket
total:
Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.