
A SÖTÉTBŐL A FÉNYRE Lukács bérlet 3.
A Nemzeti Filharmonikusok húsvéti hangversenye
A Nemzeti Filharmonikusok húsvéti hangversenye
Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!
Utolsó előadás dátuma: 2023. április 5. szerda, 19:30
A SÖTÉTBŐL A FÉNYRE
Műsor:
Joseph Haydn: A Megváltó utolsó hét szava a keresztfán (kamarazenekari változat)
***
Alekszandr Glazunov: A sötétből a fényre – fantázia, op. 53
Nyikolaj Rimszkij Korszakov: Nagy orosz húsvét – nyitány op. 36
Kötzreműködik:
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem növendékei
Nemzeti Filharmonikus Zenekar
Narrátor: Máté Gábor
Vezényel: Vajda Gergely
Nagyhét szerdáján húsvét gondolatkörébe hív a Nemzeti Filharmonikus Zenekar estje. Haydn különleges műve a szenvedés egy-egy időtlenné tágított pillanatában merül mélyre, Glazunov ismeretlen remeke már megfogalmazza a megváltás ígéretét, a záró szám, Rimszkij-Korszakov nyitánya pedig maga a fény, az ünnepi ujjongás. Az Amerikában dolgozó, de itthon is rendszeresen fellépő, kitűnő karmester közreműködésével tiszta gondolatiságú és világos dramaturgiájú hangversenyben lehet részük az ünnepre várakozóknak.
Joseph Haydn 1786-ban kapott felkérést a spanyolországi Cádiz temploma, az Oratorio de la Santa Cueva kanonokjától, hogy írjon művet az ottani nagypénteki szertartás számára. A Megváltónk utolsó hét szava a kereszten előbb zenekari változatban született meg, Haydn vonósnégyesre, majd szóló zongorára dolgozta át. Alekszandr Glazunov (1865–1936) 1894-ben, nem sokkal az általa csodált Csajkovszkij halála után komponálta emelkedett zenekari fantáziáját, így A sötétből a fényre költői tartalmát sokan összefüggésbe hozzák e körülménnyel. Nyikolaj Rimszkij-Korszakov 1887/88 fordulóján írta nyitányát, melynek eredeti címe csupán Szvetlüj Prazdnyik, vagyis Fényes ünnep, ám mivel a partitúra elején két bibliai idézet áll, s a komponistától származó harmadik szöveg a húsvéti szertartásokkal kapcsolatos, továbbá a mű dallamvilága jelentős mértékben az orosz ortodox liturgiából származik, érthető a Nagyorosz húsvét címváltozat.
Vajda Gergely a magyar középgeneráció egyik legsokoldalúbb és legjobban felkészült karmestere.
A Nemzeti Filharmonikus Zenekar ismét meghirdeti Zenekari Akadémiáját, amelynek keretében a Zeneakadémia hallgatói részt vesznek az együttes próbamunkájában, majd a koncerten a zenekari művészekkel együtt lépnek fel. A közönség Rimszkij-Korszakov nyitányában hallhatja a zenekarban helyet foglaló fiatalok játékát.
Poirot nyomozó kényelmes hazaútra vágyik a legendás, káprázatos Orient Expresszen. Csakhogy az előkelő útitársak között akad valaki, aki nagyon gyanús. Annyira gyanús, hogy bele is hal. A gyilkos pedig közöttünk van, hölgyeim és uraim… és nem is biztos, hogy egyetlen áldozattal beéri.
„Túl sötét.” „Micsoda posvány!” „Csupa ronda emberről ír!” „Ez a darab előadhatatlan, már a dialógusai miatt is.” „Disznók vagytok ti mind, mondják a darabban, s ez találó ezekre az alakokra, de legfőképpen magára a szerzőre.” „Én bizony nem szeretném, ha ez a Húber a sógorom lenne!” „Hát írjon végre kellemesebb emberekről, az Istenért, hiszen ezek maga a förtelem...” „Én csak és kizárólag az író kedvéért olvastam végig.” „Én már azt se bántam volna, ha belelőnek a súgóba, oly mindegy az már ebben a pokolban...” „Szörnyű munka!” „Sivár, sivár.”
Az ikonikus zenekar ezúttal egy nem mindennapi, különleges koncertre várja a rajongóit. (esőnap: június 22.)
A 90-es évek ikonikus filmvígjátékából készült musicalsiker, a West Enden és a Broadwayn már nézők millióit elcsábító Apáca Show az…
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!