Program


Duna Szimfonikus Zenekar - Az olasz zeneóriás

Duna Szimfonikus Zenekar - Az olasz zeneóriás

TAVASZI BÉRLET / 3.
 több

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Utolsó előadás dátuma: 2018. március 23. péntek, 19:00

Műsor:

Részletek Verdi Nabucco, A lombardok az első keresztes hadjáratban, Macbeth, A trubadúr, Traviata, Aida és az Otello c. operáiból

Közreműködik: a Nemzeti Énekkar szólistái és a Nemzeti Énekkar
Vezényel: Somos Csaba
Műsorvezető: Zelinka Tamás

Somos Csaba DLA (1970) a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, ének-zenetanár és karnagy-diplomát, valamint karmester-diplomát is szerzett. Már egyetemi évei alatt is tevékenykedett kórusvezetőként; pályájának jelentős részét a Vasas Művészegyüttes Énekkarának élén töltötte, amelynek 1992 és 2009 között, két év megszakítással volt vezető karnagya. Emellett 2002-ben megalapította saját együttesét, a Vass Lajos Kamarakórust – ennek jelenleg is vezetője. A Magyar Rádió Énekkarának vezető karnagyaként dolgozott 2009 és 2013 között, 2013 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára, valamint a tanintézet Alma Mater Kórusának karnagya, 2012-től a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetségében (KÓTA) a művészeti bizottság elnöke. Zeneigazgatói poszton állt a debreceni Csokonai Színházban (2000-2004), majd a Pécsi Nemzeti Színházban (2004-2007), vendégkarmesterként és karnagyként számos magyar szimfonikus zenekarral és hivatásos kórussal lépett fel, így a Duna Szimfonikus Zenekarral is. 2016. január 1-jétől a Nemzeti Énekkar vezető karnagya. Munkásságát 2002-ben Rubányi-díjjal, 2014-ben Liszt Ferenc-díjjal ismerték el.

A Nemzeti Énekkar 1985-ben alakult Állami Énekkar néven, Pászti Miklós zeneszerző–karnagy vezetésével a Magyar Állami Népi Együttes énekkarából. Alapító karnagyuk 1989-ben bekövetkezett halála után Elláné Bodonyi Katalin, majd Ugrin Gábor karnagy irányította az együttest. A kórus történetének első nagy korszaka 1990-ben kezdődött, amikor Antal Mátyás vette át a karigazgatói teendőket, aki 2016. március 31-ig töltötte be ezt a tisztséget. A bő negyedszázad alatt az énekkar Magyarország egyik vezető hivatásos kórusává vált, széles műfaji profillal és gazdag repertoárral. 2016. január 1-jétől Somos Csaba a Nemzeti Énekkar vezető karnagya.

Giuseppe Verdi (1813-1901) operái „azért oly népszerűek máig mind a kiművelt, mind a legegyszerűbb hallgatóság körében, mert örök érzelmi és tudati tartalmakat fejeznek ki a legközvetlenebb módon – akárcsak Homérosz, Shakespeare, Ibsen és Tolsztoj.” Isaiah Berlin zenetörténész summás összefoglalója tökéletesen jellemzi az előadásra kerülő remekmű-részletek szerzőjét, aki a Parma közeli Le Roncole falucskából, önerőből, a teljes ismeretlenségből küzdötte fel magát az operatörténet egyik legnagyobbjává. Az 1840-es években a zeneköltő neve összeforrt az olasz egységmozgalommal: V.E.R.D.I. = Vittorio Emanuele Re D’Italia (Viktor Emanuel, az egységes Itália királya!). Aki tehát Verdit éltette, az egyúttal az egységes Itália létrejöttére is szavát adta. Dallamai az operatörténetben szinte egyedülálló módon a korabeli olasz tömegek ajkán visszhangzottak, melyek közül kiemelkedik a Nabucco máig világhírű „Szállj gondolat, aranyszárnyon” kezdetű kórusa, a „Va pensiero”, A lombardok az első keresztes hadjáratban unisono kara („O Signore, dal tetto natio”) és a Macbeth záró együttese. Későbbi operáiban (A trubadúr, Traviata, Aida, Otello) Verdi megvált a regényes, szabadság-történetű dalműveitől és hősei sorsára koncentrálva újjáteremtette az olasz zenedrámát.

(Zelinka Tamás)

Jegyek vásárolhatóak 2018. január 1-től.

Ajánlatunk


Van a Bajza utca sarkán egy kis palota. A józsefvárosi Nagytemplom utcai bérházban pedig izgatott a készülődés. Pünkösdi Kató színinövendék a Csókos asszony címszerepét játssza. Ünneplik őt meg eljegyzését Dorozsmay Pista zeneszerzővel. A vőlegény azonban átmulatja az éjszakát, zálogba csapja a jegygyűrűket, és megszökik Rica Macával. A botrányos megcsalatás után érkezik Tarpataky báró, a híres mecénás. Katónak pedig dönteni kell: palota és gazdagság, csillogással kecsegtető siker vagy a szegényes bérházban eltöltött élet boldogságra vágyakozva. Zerkovitz Béla egyik legnépszerűbb, örökzöld, operettje csupa humor, szenvedély, szerelem, színház a békebeli Pestről, amikor olyan slágerek csendülnek fel többek között, mint az Asszonykám, adj egy kis kimenőt, az Éjjel az omnibusz tetején, a Gyere, te nímand, a Mi, muzsikus lelkek, valamint a műfaj és a darab emblematikus dala, a Van a Bajza utca sarkán... kezdetű sláger.

Az István, a király egy családi viszály története: Géza fejedelem halála után fia örökölné a hatalmat, de a hagyományokra hivatkozva nagybátyja, Koppány is tömegeket gyűjt maga köré. István külföldi támogatással megszilárdíthatja a pozícióját, de a véres összecsapás elkerülhetetlen.

Giuseppe Verdi REQUIEM Szcenírozott oratórium latin nyelven, magyar, angol és latin felirattal

Ajánló


Tolcsvay László, Müller Péter és Müller Péter Sziámi Mária evangéliuma című rockoperáját 30 évvel ezelőtt mutatták be a Madách Színházban,…

Szörényi Levente – Bródy János / Gyöngyösi Levente ISTVÁN, A KIRÁLY A rockopera szimfonikus operaváltozata két részben, magyar nyelven, magyar…

ifj. Johann Strauss A DENEVÉR Nagyoperett három felvonásban, magyar nyelven, angol és magyar felirattal

Figyelem! A vásárlási időkorlát hamarosan lejár!
becsült lejárati idő:
00:00

tétel a kosárban

összesen:


Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!