A „Hurrikán” című kiállításon a térben elhelyezett munkák és a ventilátorok által kibocsátott különböző mértékű légáramlatok egymással és a galériatérrel kialakított kapcsolódása lelassult befogadásra, a belső figyelemre való összpontosításra invitálja a látogatókat. Vass Imre „Légzéskövetés” címmel meghirdetett workshopján ugyancsak a figyelem megalapozása kerül a középpontba, melynek az egyik legkézenfekvőbb módja a légzés tudatosítása és figyelése.
A kiállítótérben tartott workshop keretében, Vass Imre vezetésében különböző ősi és modern légzés technikákat, többek között a theinngu mianmari théreváda buddhista aktív légzést alkalmazó meditációt is kipróbálhatnak az érdeklődők.
A kiállítás előzetes megtekintése a programon való elmélyült részvétel érdekében ajánlott, de nem kötelező.
Az előadást limitált létszámmal tudjuk megtartani, jelen programjegy csak a kiállításra érvényes belépőjegy (online vagy személyes) megváltásával együtt érvényes.
Teljes árú, nyugdíjas és diák jegyeink elérhetőek online, további kedvezményes jegyeink a jegypénztárunkban megvásárolhatóak a programjegy kezelésekor.
Vass Imre (1982, Karcag) a tánc, koreográfia és performansz területei között mozgó performer, szabadúszó alkotó. Munkáit inspirálja és meghatározza az önreflexió, az észlelés és az érzékelés minőségeihez kapcsolódó belátások és buktatók. Eszköztárának része az elvárásokkal való játék, a humor és a kétértelműséggel való flörtölés, valamint a műfaji határokat meghaladni vágyó inter-, szub-, infra-, transz-, ultra- és de-diszciplináris hozzáállás. Tanulmányait a Budapest Kortástánc Főiskolán végezte. Háromszoros Staféta-nyertes alkotó, kétszeres Halász Péter-díjas és egyszeres Lábán-díjas koreográfus. A Life Long Burning – Creative Crossroads (2022-2024) és a Műhely Alapítvány művészpartnerség program művésze.
HURRIKÁN – Miriam Salamander és Somló Dávid kiállítása
Miriam Salamander és Somló Dávid egy lassan kibontakozó környezetbe invitálja a közönséget, ahol több érzékszervre ható benyomások fogadják a látogatókat. A Salamander készítette légies papírtestek vizuális tájékozódási pontokként lebegnek, míg Somló kiállítótérre szabott hanginstallációja folyamatosan vibráló közegként vezeti a látogatót a Budapest Galéria felső emeleti terében. A két elemet a stratégiai pontokon elhelyezett, ventilátorokból áramló, bizonyos időközönként ritmikusan pulzáló levegő köti össze. Amellett, hogy a munkákat a térben fizikailag is összekapcsolja a légmozgás, külön-külön is meghatározza őket a levegő. Míg Salamander vászon- és abakaszálból, valamint fémhuzalból készült papírtárgyai a meleg levegőben száradva nyerik el végső formájukat, addig Somló a légáramlást és az ahhoz kapcsolódó különböző hangzásokat veszi alapul munkájában.
A gerjesztett fuvallat a kiállítás és a látogatók határait is megkérdőjelezi. A munkák egymással és a térrel kialakított érzékeny kapcsolódása, viszonyrendszere egyszerre vonja be a látogatókat a térben fizikailag is érzékelhető kapcsolatba, és kíván rámutatni a kiállítótéren kívüli, a légmozgással és hőmérsékletváltozással összefüggő, egyre aggasztóbb történésekre. Ez a lassú befogadást egyszerre igénylő és kínáló kiállítás ugyanakkor a tágabb összefüggések értelmezésének is teret ad. A munkák nem kínálnak konkrét válaszokat a globális felmelegedésre; lehetőséget nyújtanak azonban arra, hogy egyéni kapcsolódási pontokat felállítva mindenki érzékenyebben reagálhasson az őt körülvevő változásokra.
Miriam Salamander 2021-ben a Budapest Galéria és a Schafhof - Europäisches Kunstforum Oberbayern művészcsere programjában vett részt.
Kurátor: Hermann Júlia
Grafika: Imre Réka
Az eseményen kép- és videófelvétel készülhet. Részvételeddel hozzájárulsz ahhoz, hogy a Budapest Galéria a felvételeket közösségi média felületein és honlapján felhasználja. Hozzájárulásodat az info@budapestgaleria.hu címen bármikor visszavonhatod.